image/svg+xml
image/svg+xml

Üniversitemizin Kanser Araştırma Projesine TÜBİTAK'tan Destek

Üniversitemiz Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Ufuk Çelebioğlu’nun kolon kanserinin önlenmesine ve ilerlemesine olumlu yönde etki yapması hedeflenen projesi TÜBİTAK tarafından desteklenecek.

Üniversitemiz Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Ufuk Çelebioğlu’nun “Probiyotik bir bakteri olan Lactobacillus acidophilus’a ait sekretomun ve pirüvat kinazın insan kolon kanseri hücrelerine etkisinin araştırılması” başlıklı projesi ‘TÜBİTAK - 1002-Hızlı Destek Programı’ kapsamında desteklenmeye uygun görüldü. Fen Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Çelebioğlu yürütücülüğündeki projede, Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Erden, Arş. Gör. Ahmet Karakuş ve Arş. Gör. Rızvan İmamoğlu da araştırmacı olarak görev alacaklar.

Proje kapsamında; probiyotik bir bakterinin hücre dışına salgılamış olduğu proteinlerden bir tanesi, DNA klonlaması tekniği kullanılarak üretilecek. Bu protein, insan kolon kanseri hücrelerine verilerek,  proteinin hastalık üzerindeki etkileri ortaya konacak.

Konu hakkında bilgiler veren Çelebioğlu,  “Önerilen projede, üreteceğimiz proteinin insan kolon kanseri üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Daha önce Lactobacillus acidophilusprobiyotik bakterisinin bağırsaklara tutunmasında ve yapışmasında rol oynayabilecek proteinleri belirlemek amacıyla çalışmalar yaptım. Bu projede de olumlu sonuçlar almayı hedefliyoruz.” dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise Çelebioğlu’nu ve projede araştırmacı olarak yer alacak öğretim elemanlarını tebrik ederek, “Araştırmacılarımızın kanser ile ilgili çeşitli çalışmaları ve deneysel uygulamaları yapılabilmeleri için Bartın Üniversitesi Merkezi Araştırma Laboratuvarı bünyesinde Antikanser Araştırma Laboratuvarı’nı kurduk. Kurulan laboratuvarımızda; kanser araştırmaları, ilaç geliştirme, protein, hormon, aşı üretimi, madde uygunluk çalışmaları, bitki ekstrakt çalışmaları ve biyomarker geliştirme faaliyetlerinde bulunabileceğiz. Böylece tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olan kanserin etkilerini en aza indirmeyi ve bu hastalığa önceden tedbir alınmasını sağlayacak araştırmalar ortaya koymayı hedefliyoruz. Bu yönde hazırlanmış bir projemizin TÜBİTAK tarafından desteklenmiş olmasından dolayı Dr. Öğr. Üyesi Hasan Ufuk Çelebioğlu’nu ve araştırmacılarımızı kutluyorum. Bu çalışmalar sonucunda insanlık yararına önemli sonuçlar elde edeceklerine olan inancım tamdır.” diye konuştu.   
  • TÜBİTAK (ARDEB) Programlarına Başvuru Süreci Artık Daha Kolay!

  • Üniversitemiz Güdümlü Proje Başvurusu “Engelsiz Yaşam Alanı Projesi" Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Kabul Edildi.

  • COVID-19'a Karşı Dijital Teknolojiler, Yapay Zeka, Medikal Ekipman Üretimi, Sosyal Bilimler ve Avrupa Çapında Kohort Araştırmaları için Acil Aksiyon Çağrısı Açıldı!

  • Öğrencilere Yönelik ‘Proje Hazırlık ve Uygulama Süreçleri Eğitimi’ Gerçekleştirildi.

  • Siparişe Dayalı Ar-Ge Projeleri için KOBİ Destekleme Çağrısı (Sipariş Ar-Ge – 2020) Açıldı.

  • Akademik Düzeyde Proje Döngüsü Yönetimi Semineri Gerçekleştirildi.

  • EIT Kentsel Ulaşım COVID-19 Çağrısı Ön Duyurusu

  • TÜBİTAK ile Katar Ulusal Araştırma Fonu (QNRF) Çağrısı Son Başvuru Tarihi Uzatıldı

  • 2511 - MINCIENCIAS ile İkili İşbirliği Destek Programı

  • Türkiye Açık Kaynak Platformu (Açık Kaynak Seminer Programı)